Tábor

turisticky-pruvodce-taborJe druhé největší jihočeské město se slavnou minulostí a množstvím architektonických památek i přírodních krás. Je neodmyslitelně spojeno s husitským hnutím a jeho velkými osobnostmi, zejména Janem Žižkou z Trocnova. Na místě dávného osídlení byl ve 13. století vybudován hrad a město Hradiště. Strategické polohy města využili husité, stoupenci učení velkého reformátora katolické církve Mistra Jana Husa, a založili zde roku 1420 vojenské město, odkud pod vedením táborských hejtmanů vedli své vítězné výpravy. Tábor byl díky výhodnému místu, obklopenému řekou Lužnicí, skalnatými srázy a vybudovaným, opevněním proslulou, nedobytnou pevností. Po porážce husitů v bitvě u Lipan došlo ke smíru Táborských s císařem Zikmundem a roku 1437 byl Tábor povýšen na královské město.

Během staletí prošlo město mnoha stavebními proměnami, ale svůj středověký charakter si uchovalo až dodnes. Historické jádro díky systému zástavby a množství zachovaných památek zůstalo městskou památkovou rezervací. Po příjezdu do města hledejte centrální bod vaší prohlídky města, Žižkovo náměstí. Neměl by to být žádný problém díky dobrému turistickému značení. Je to i nejvyšší položené místo ve městě. Na tomto náměstí a v okolí naleznete většinu turistických zajímavostí, ubytování a při prozkoumávání starých, křivolakých uliček obklopující gotické domky narazíte na zajímavé hospůdky či prodejnu suvenýrů. Na náměstí se nachází i výborné infocentrum, kde vám určitě dobře poradí.

Doprava

Město Tábor leží na trase Praha – České Budějovice, je vzdáleno hodinu jízdy od Prahy. Autem je možné přijet až do historického centra na náměstí, ale to nedoporučujeme vzhledem k malému počtu parkovacích míst a cesta vede úzkými jednosměrnými uličkami. Bez problémů lze v centru zaparkovat na dvou parkovištích – PARKING CENTRUM (parkovací dům), odkud vyjedete výtahem cca 200 metrů od Žižkova náměstí a PARKING u hotelu Dvořák (bývalý pivovar), příjezd z ulice Na Parkánech.

Fotogalerie

Aktuality

Spustili jsme nový web!

Kontakt

Redakce:
K Botiči 1453/6,  101 00 Praha 10
Tel./fax: +420 257 217 711

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.