Litomyšl

turisticky-pruvodce-litomyslOsídlení na území dnešní Litomyšle rostlo spolu s rostoucím významem zdejší obchodní stezky. Důležitým mezníkem v rozvoji města byl příchod premonstrátů ve 12. století, kteří v místech dnešního zámku založili klášter. Ale pohnuté doby náboženských válek 15. století si na něm vybraly svou daň. Po odchodu řádu byl klášter přeměněn na panské sídlo. Dnes je nejvýznamnější památkou renesance v Čechách a město samo oblíbeným cílem turistů, kterých sem každoročně přijíždějí tisíce. Prohlídku města můžete začít na hlavním Smetanově náměstí, kde v podloubích naleznete spousty krámků, obchůdků s pečivem nebo kaváren. Přes vedlejší Toulovcovo náměstí se dostane do uliček historického centra, kde naleznete kavárny, restaurace, obchůdky se suvenýry nebo galerie. Díky rozvoji moderní architektury a infrastruktury nejrůznějších služeb v posledních letech vzniklo kvalitní zázemí pro aktivní využití volného času.

Pokud plánujete návštěvu města na přelomu dubna a května, zúčastněte se Zahájení lázeňské sezony, Litomyšl, lázně ducha. Stanete se součástí proměny města o století nazpět, kde budete potkávat místní obyvatele v dobových kostýmech, s přehlídkou veteránů a řadou doprovodných akcí včetně hudebních koncertů na náměstí a v kavárnách. Termín zahájení lázeňské sezony naleznete na www.lazneducha.cz.

Doprava

Z Prahy do Litomyšle se dostanete autem za 2 hod., od Hradce Králové za 1 h. Litomyšl neleží na žádné významné železniční trati, tudíž je cesta vlakem většinou s přestupem. Příjezd autem do centra není složitý a parkovat lze v samotném centru města na Smetanově náměstí.

Fotogalerie

Aktuality

Spustili jsme nový web!

Kontakt

Redakce:
K Botiči 1453/6,  101 00 Praha 10
Tel./fax: +420 257 217 711

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.