Služby
Praha – cestování
Letecky
Většina zahraničních návštěvníku Prahy přilétá a odlétá z pražského Letiště Václava Havla, které se nachází 20 km od centra města.
Z letiště do centra:
Autobusy
119 Letiště Praha - Dejvická (trasa metra A) - 24 min
Linka směr centrum zahajuje provoz po 4 hodině ranní a končí okolo půl 12 v noci. Na letiště vyjíždí ze stanice Dejvická poprvé okolo 5 hodiny ranní a ukončuje provoz po půlnoci. Interval 5-10 minut ve všední den, o víkendech o něco déle.
100 Letiště Praha - Zličín (trasa metra B) - 18 min
Jezdí v intervalu 15 – 30min.
179 Letiště Praha - Nové Butovice (trasa metra B) - 45 min
510 (noční linka) Letiště Praha - centrum - 40 min.
Tato noční linka zahajuje provoz každý den před půlnocí, jezdí v intervalu 30min. a ukončuje provoz před 4 hodinou, kdy zahajuje provoz linka 119.
Airport Express - Letiště Praha - Praha hl. nádraží (trasa metra C ) - 35 min
Speciální autobusová linka Hlavní nádraží – Masarykovo nádraží – Náměstí Republiky – Dejvická – Letiště a zpět. Neplatí zde tarif MHD a je zpoplatněna částkou 60 Kč. Jízdenky lze zakoupit pouze u řidiče. Jezdí od 5.30 do 22.30 hodin v intervalu 30 min.
Jízdenky na autobusy linek 119, 100, 179 a 510 lze koupit přepážkách MHD v příletové hale Terminálu 1 a Terminálu 2 (7:00 – 21:00 hod.), v automatech na zastávkách autobusu a u řidiče autobusu. Cena za přestupní jízdenku v délce 90min. je 32 Kč a při koupi v autobusu 40 Kč.
Více informací a přesné časy odjezdů na www.dpp.cz
Taxi
Spojení pražského letiště s centrem města zajišťují dvě společnosti, které mají stanoviště přímo před příletovou halou. 1.1.1. Radiocab a AAA radiotaxi. Zajišťují přepravu osob jak v osobních vozech, tak mikrobusy pro max. 8 osob. Obě společnosti mají infostánek v příletové hale, u společnosti 1.1.1. Radiocab si lze zapůjčit autosedačku. Maximální cena za km je 28 Kč a 40 Kč nástupní sazba. Cesta do centra města se pohybuje okolo 500-600 Kč.
Vlakem
Dálkové vlakové spoje mají zastávku na Hlavním nádraží, která se nachází v centru města, přímo na lince metra C. V hale nádraží je i infostánek o MHD v Praze, kde dostanete mapky s plánky města vyznačenými zastávkami metra, tramvají a autobusů. Jsou zde i automaty k nákupu jízdenek.
Autem
Při návštěvě města vlastním automobilem je třeba pamatovat na špatné podmínky parkování v centru. Mnoho hotelů nemá dostatečné kapacity pro parkování a doporučujeme si vždy ověřit u hotelu možnosti k zaparkování, často mají zajištěná místa v parkovacích domech za lepší ceny, než samotný návštěvník.
V centru města jsou jak placená parkoviště, tak parkovací domy. Ty hlavní a největší uvádíme zde: Hlavní nádraží (ul. Wilsonova) , Florenc (ul. Na Florenci), Garáže Dejvice (ul. Technická 6) , Václavské garáže ( Václavská 18), Parking Národní divadlo (Ostrovní 1), Parking Kotva (ul. Králodvorská), Palladium ul. Revoluční), Veřejné garáže Slovan (ul.U Divadla) Cena za parkování se většinou pohybuje okolo 40-60 Kč / za hodinu. Celodenní stání pak 400-900 Kč. Možnosti parkování přímo na ulici jsou velice omezené, většinou jsou pouze pro místní obyvatele a míst je nedostatek. Mimo centrum je parkování daleko snazší.
Více o možnostech parkování a ceník: www.bezpecneparkovani.cz
Při návštěvě Prahy lze využít i parkoviště P+R, která stojí většinou na okraji Prahy v místech zastávek metra nebo větší koncentrace autobusových linek. Jsou v provozu od 4 hodin ráno do jedné hodiny po půlnoci, pak se zavírají. Cena za parkování po celou dobu pracovní doby je 20 Kč + lístek na MHD. Za nevyzvednutý automobil se platí částka 100 Kč. S cenou do 150 Kč za den je to nejlevnější možnost parkování na hlídaném parkovišti.
Více informací a počet volných parkovacích míst naleznete na www.dpp.cz/parkoviste
DOPRAVA PO MĚSTĚ
MHD
Město Praha má velice dobrou síť městské hromadné dopravy. Skládá se ze tří linek metra, hustou sítí tramvajové dopravy a převážně mimo samotné centrum Vás obslouží autobusy.
Metro
Metro má tři linky označené písmeny a barevně rozlišené: A - zelená barva (Depo Hostivař - Dejvická), B - žlutá barva (Černý Most - Zličín), C - červená barva (Letňany - Háje)
Přestupní stanice: Muzeum (trasy A a C), Můstek (trasy A a B) a Florenc (trasy B a C) , všechny přestupní stanice jsou v centru města. Metro je v provozu denně od 5 do 24 hodin. Časový interval mezi odjezdy souprav je ve špičce pracovního dne cca 2 - 3 minuty, mimo špičku 4 - 10 minut.
Tramvaj
denní linky č. 1 - 36, jsou v provozu od 4.30 do 0.15 hodin, v pátek a v sobotu od 4.30 do 1.30 hodin. Intervaly na jednotlivých linkách jsou většinou mezi 8 až 15 minutami, nejfrekventovanější linky (č. 9, 17 a 22) mají intervaly poloviční
noční linky č. 51 - 59, mají interval 30 minut, centrální přestupní zastávka nočních linek je zastávka Lazarská
Autobus
denní provoz: 4.30 do 0.15 hodin, v pátek a v sobotu od 4.30 do 1.30 hodin
noční provoz: od 0.30 do 4.30 hodin, v pátek a v sobotu od 1.30 do 4.30 hodin
Pozor: Zastávky nočních autobusu se nemusí vždy shodovat místy zastávek např. tramvají, ikdyž mají shodný název. Mohou být v třeba 15m mimo. Některé zastávky fungují pouze při nočním provozu, např. zastávka Muzeum, tak je snadné je přes den přehlédnout.
Lanová dráha
Lanová dráha spojuje zastávku Újezd (dolní stanice) se zastávkou Petřín. Je využívána především k návštěvě Petřínské rozhledny a okolních sadů a parků, nebo Strahovského kláštera. V provozu celoročně, v intervalech 10-150 minut. Platí zde běžný tarif MHD.
Prodej jízdenek MHD
Automaty na výdej jízdenek jsou instalovány ve všech stanicích metra a v zastávkách povrchové dopravy. Dále pak lze jízdenky zakoupit v prodejnách novin a časopisů, v informačních střediscích Dopravního podniku.
Jízdenky lze zakoupit i pomocí SMS zpráv (pouze v případě, že máte českého mobilního operátora) a to zasláním SMS na číslo 902 06, text zprávy: DPT32 (90 min za 32 Kč), DPT24 (30 min za 24 Kč), DPT110 (24 hod za 110 Kč), DPT310 (72 hod za 310 Kč)
Ceny jízdného
základní jízdenka s možností přestupu (90 minut) 32 Kč, krátkodobá nepřestupní jízdenka (30 minut) 24 Kč senioři 65 - 70 let - základní 16 Kč, krátkodobá 12 Kč, děti od 10 - 15 let - základní 16 Kč, krátkodobá 12 Kč
jízdenka na 24 hodin 110 Kč, děti 10 - 15 let 55 Kč , na 72 hodin (3 dny) 310 Kč Jízdenka je platná od okamžiku označení. Pokuta za jízdu bez jízdenky je 800 Kč při platbě na místě.
Taxi
Taxi v Praze nemá nejlepší pověst a proto je dobré pro předcházení údivů nad cenou za jízdné se držet několika rad. Taxi si objednávejte na stanovištích, nejlépe označena žlutou tabulí s nápisem TAXI a oranžovou rukou se zvednutým palcem s nápisem FAIR PLACE nebo objednávejte přes telefonický dispečink, ale vždy se zeptejte na cenu předem. Nelze doporučit v centru města přivolání taxi z ulice rukou.
Cena za TAXI je v Praze regulována a je to maximálně 28 Kč za kilometr a 40Kč za nástup. Můžete využít například těchto taxislužeb:
AAA radiotaxi, tel: 140 14, 222 333 222, www.aaataxi.cz
City taxi, tel: 257 257 257, www.citytaxi.cz
Halotaxi, tel: 244 114 411, www.halotaxi.cz
Profesional taxi, tel: 140 15, 844 700 800, www.profitaxi.cz
Pokud budete potřebovat přepravit sebe i své auto, můžete využít služeb Modrý anděl, tel: 737 222 333, www.modryandel.cz
Ve večerních hodinách můžete narazit i na další taxislužby, které účtují cenu podlé zón, tak např. pokud se budete chtít přepravit v centru po Praze 1, bude vás stát cesta 100 Kč. Takovou Taxislužbu nabízí STREET CARS PRAHA, tel: 774 404 440, www.streetcarspraha.cz a jezdí od 21h do 6h
Směnárny a banky
Potřebujete-li si vyměnit peníze, můžete tak učinit v kterékoli bance, směnárně či na recepci hotelu. Nejvýhodnější sazbu nabízí soukromé směnárny. Když si jdete vyměnit peníze, měli byste být hlavně obezřetní. Prostudujte si kurzovní lístek a obejděte si i několik směnáren v okolí. Může se stát, že kurzy budou opravdu rozdílené. Po Praze funguje cca 800 směnáren, přičemž jejich největší hustota je přirozeně v centru.
Pro předcházení problémů nebo nedorozumění se držte těchto rad.
Prohlédněte si pečlivě kurzovní lístek. Nejčastější problém je, že některé směnárny vás nalákají na nabídku, která na první pohled vypadá výhodně, ale ve skutečnosti platí onen směnný kurz pouze tehdy, když vyměňujete velkou částku např. 1000 eur. Tento „detail“ se často dozvíte pouze z nápisu malým písmem na dolním okraji směnného lístku.
Zjistěte si výši poplatku za směnu, většina směnáren inzeruje 0% poplatek, ale někteří mohou zamlčet, že se to týká devizového lístku a ne pro výměnu hotovosti valutového.
Ve směnárně vždy vyžadujte napsání částky, kterou dostanete (na kalkulačku, papír). Pokud zaměstnanec směnárny nebude ochotný toto učinit, běžte jinam.
Měli by být vždy obezřetní a nespoléhat pouze na ústní sdělení. Důležitým pravidlem úspěšné směny je nevydat směnárníkovi peníze dříve, než budou předány předsmluvní informace, v nichž bude jasně stanovena výše kurzu a poplatků. Je to povinnost směnárny.
A rada na závěr: Nikdy nekupujte peníze od lidí na ulici!