Dolní Vítkovice

Dolni Vitkovice

Ostrava je známá jako ocelové město a ocelárny jsou skutečně tou největší atrakcí, kterou tady můžete vidět, a která rozhodně stojí za shlédnutí. Místní nazývají Dolní Vítkovice také Hradčany Ostravy. Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. Díky své výjimečnosti byl zapsán i na seznam Evropského kulturního dědictví.

Neváhejte, nasaďte přilbu a nechte se vést poutavým výkladem průvodce až do srdce ocelové šachty, kde si můžete jen představit žár, při kterém se kdysi tavilo železo. Poslední vypich se tady provedl v roce 1998, kdy ocelárny uzavřely provoz. Můžete vystoupat po schodech až na vrchol první pece do výšky 91 m, odkud je nádherný výhled po celé Ostravě. Mimo komínů a oceláren zahlédnete při dobrém počasí i vrcholky Beskyd.

V současné době se město snaží ocelárny kulturně a společensky oživit, což se mu docela daří. Na místě původního plynojemu byla postaveno multifunkční aula Gong, kde se dnes konají koncerty, konference i firemní akce. Nejznámější akcí je ale festival Colours of Ostrava, kterou každoročně v létě navštíví tisíce hudebních fanoušků.

V Dolních Vítkovicích se najde zábava i pro děti - určitě navštivte technické muzeum tzv. Malý svět techniky U6, kde je možné s dětmi strávit celý víkend a kde dotýkat se exponátů je přísně přikázáno.
Adresa:

Ruská 2993
Ostrava - Vítkovice

Kontaktní informace:

Web:

 

Umístěno v Co navštívit

Fotogalerie

Aktuality

Spustili jsme nový web!

Kontakt

Redakce:
K Botiči 1453/6,  101 00 Praha 10
Tel./fax: +420 257 217 711

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.