České muzeum stříbra

CMS KH

V muzeu si můžete prohlédnout expozici o historii města a dozvědět se něco o životě místních, nebo si lze prohlédnout vzorky všech rud, které se tu těžily. V sále - pokladnice si prohlédnete české mince ražené v Kutné Hoře. Ovšem největší atrakcí je II. okruh - cesta stříbra, který vás seznámí s celým procesem, kterým musela projít stříbrná ruda, než se z ní vyrazila mince. Součástí tohoto prohlídkového okruhu je replika důlního díla s technickým vybavením, scénická expozice přibližující zpracování stříbrné rudy a ražbu mince, původní velký těžní stroj na koňský pohon nebo autentické středověké důlní dílo.

Muzeum sídlí v gotickém Hrádku, který vznikl ve 13. století a nabízí prohlídku několika svých stálých expozic:

I. okruh „Město stříbra“ – seznamuje s geologickým vývojem kutnohorského regionu a s historií Kutné Hory. II. okruh – „Cesta stříbra“ – zde je představena technologie dobývání a zpracování rudy. Prohlídka vrcholí návštěvou středověkého stříbrného dolu.

Tylův dům – V rodném domě českého dramatika, spisovatele J. K. Tyla se mimo jiné nachází stálá expozice – „Kutnohorské podzemí a jeho průzkum“, která seznamuje s nejdůležitějšími objevy speologického průzkumu Kutné Hory v posledních dvou desetiletích.

Kamenný dům – patří k nejvýznamnějším památkám evropské pozdně gotické architektury. Po přestavbách v roce 1490 získal reliéfní výzdobu štítu od mistra Brikcího z Vratislavi. Dnes jsou v Kamenném domě dvě stálé expozice:

I. „Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století“ II. expozice „Lapidárium: Umění kameníků doby jagellonské“, které představuje unikátní soubor kamenných plastik a architektonických článků z nejvýznamnějších kutnohorských památek města.

Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč
Adresa:

Barborská 28
Kutná Hora

Kontaktní informace:

Telefon: 420 327 512 159
Web:

 
Umístěno v Co navštívit | Památky

Fotogalerie

Aktuality

Spustili jsme nový web!

Kontakt

Redakce:
K Botiči 1453/6,  101 00 Praha 10
Tel./fax: +420 257 217 711

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.